Deklaracja jakości naprawy zegarów

Nie każdy zegar czy zegarek da się naprawić. Jednak zawsze podejmujemy próby, korzystając z wieloletniej praktyki i dostępnych  znanych nam najlepszych źródeł wiedzy.

Często z różnych powodów nie da się zdobyć części zamiennych do zegarków. Dotyczy to zwłaszcza zegarów i zegarków sprzed wielu lat. Możemy cierpliwie czekać na zdobycie części, ich dorobienie ewentualnie znalezienie zamienników. Może to potrwać długo.

Klient ma zawsze możliwość odebrania swojego zegarka, by poszukiwać innych możliwości naprawy na przykład w specjalistycznych serwisach firmowych w kraju lub poza jego granicami.

Rzadko, ale zdarza się, że zegarek po naprawie przestał chodzi lub chodzi w sposób wadliwy. W okresie gwarancji udzielanej na naprawę rozpatrujemy wszelkie reklamacje. Firma udziela również rękojmi (dla starych dobrych – trwałych mechanizmów) i podejmuje się stałej opieki nad powierzonymi zegarami ( także w domu klienta).

Dziękujemy za maile z zapytaniami o naprawę (i jej ewentualne koszty i  czas naprawy, formę transportu). Zwracamy jednak uwagę na konieczność faktycznej weryfikacji przedmiotowej,  tak więc musimy najpierw zegarek obejrzeć. Zdjęcia (nawet dokładne), rzadko kiedy pozwolą na prawidłową diagnozę. Opis, zdjęcie i opowieść nie dają żadnej podstawy do prawidłowej weryfikacji usterki (przyczyny niesprawności zegarka). Przyczyn, dla których zegarek nie chodzi lub chodzi źle, może być bardzo wiele. Nie wyceniamy naprawy nie widząc zegarka. Ponad 90 % przychodzących maili dotyczy wyceny kosztów naprawy zegarka „na oko”, na podstawie zdjęcia.

Uwaga ! Jeśli zegarmistrz nie odbiera telefonu, jest bardzo prawdopodobne, że w tym momencie ma lupę w oku a w ręku precyzyjną część od zegarka i nie może się oderwać od pracy. Uprasza się o telefon w terminie późniejszym lub wysłanie sms na podane numery firmowe. Z całą pewnością zegarmistrz oddzwoni.

Uwaga! Znane są przypadki, że koszt naprawy zegarka może przewyższać jego wartość materialną a mimo to klienci z uwagi na wartości niematerialne ( sentyment) decydują się na kosztowną naprawę. Koszt naprawy wynika z pracochłonności, ceny części i ich jakości. Ostateczna cena naprawy w wypadkach wątpliwych ustalana jest przez klienta przed rozpoczęciem naprawy.

Czas naprawy dla wielu standardowych zegarków i ich konserwacji zwykle nie przekracza 14 dni. Ale z uwagi na specyfikę napraw, remontów, rekonstrukcji oraz ewentualnego długiego okresu oczekiwania na części czas naprawy może ulegać znacznemu wydłużeniu.

Jakkolwiek firma dokłada wiele starań by możliwie szybko i terminowo dokonywać wszelkich napraw zdarzają się dłuższe terminy, co wynika z ilości zleconych prac. Przyczyn relatywnie długich terminów napraw należy upatrywać także w małej ilości pracowni zegarmistrzowskich „ w starym stylu” specjalizujących się w naprawie wszelkich zegarów i zegarków mechanicznych.