Muzeum Zegarów i Zegarków w Mechelen w Belgii

 

W Belgii urzekło nas to, że można swoje pasje realizować na wiele sposobów, ot chociażby prowadzić prywatne muzeum będąc i kolekcjonerem i zegarmistrzem, kustoszem, przewodnikiem, przeuroczo opowiadającym o swojej pasji, zawodzie. Opowieść okraszona jest humorem, mnóstwem dygresji i dykteryjek o dawnych czasach w których powstawały zegary i zegarki oraz czasach współczesnych.

Mechelen ( po francusku Mallines) to miasto w okręgu Antwerpia na trasie Antwerpia –Bruksela. Oprócz wielu zabytków o charakterze sakralnym, w tym znana katedra św Rumolda (Sint-Romboutskathedraal) , wpisana na listę światowego dziedzictwa  Unesco w 1999 roku, w mieście znajduje się niewielkie prywatne i niezwykle przyjemnie położone nieopodal centralnej części Muzeum Zegarów i Zegarków (Horlogerie Museum).

Muzeum zawiera wszelkiego rodzaju zegary: od drewnianych słonecznych do współczesnych naręcznych- ponad 1000 sztuk. Na szczególną uwagę zasługują ciekawe pozycje zegarów podłogowych, wśród nich okaz wysokości 3 metrów, osiemnastowieczny typu grandfather clock. W kolekcji mistrza szczególną pozycję zajmują zegary szkieletowe z różnych epok, których charakterystyczną cechą jest to, że cała konstrukcja zegara jest dostępna oczom obserwatora. Zatem szczegóły ich budowy są wypracowane w największym możliwym stopniu ( złocenia, srebrzenia, grawerunek, poler, oksyda , udział kamieni szlachetnych).

Właścicielem i założycielem muzeum jest  pan Jozef Op de Beeck. Wraz z córką Elke odnawiają  stare antyczne zegary. Swą kolekcję udostępniają od 20 lat. Prowadzą również działalność w zakresie renowacji i naprawy zegarów dla klientów indywidualnych. Jozef Op de Beeck opracowuje i wytwarza również zegarki naręczne jak również klepsydry według własnego pomysłu. Nieopodal muzeum znajduje się maleńki warsztat w którym wykonywane są prace zegarmistrzowskie pana Jozefa.

Muzeum jest otwarte w dni powszednie i sobotę w godzinach od 10 do 12 i po południu od 14 do 18 a przewodnikiem po zbiorach ( w kilku językach) jest właściciel lub jego córka. Dobrze jest umówić się telefonicznie dzwoniąc pod numer (+32) 015 / 21.18.94 . Cena od 6 € dla grupy.

Wszelkie informacje o muzeum i dane kontaktowe są zawarte na stronie muzeum:

http://www.horlogeriemuseum.be